palmse näitus

Alates 10. maist 2024 on Palmse mõisa härrastemajas avatud Tallinna Linnamuuseumi näitus “100 aastat eestikeelset vabamüürlust. Vabamüürlaste saladused Palmse mõisas”.

100 aastat tagasi, 12. mail 1924, pühitseti Soome rahvusteatris Helsingis asunud templis Väinämö loožis vabamüürlasteks esimesed Eesti kandidaadid. Nii pandi 100 aastat tagasi Soomes algus eestikeelsele vabamüürlusele.

Rahvusliku enesemääratluse ja rahvusriikide tekkimisega 19. sajandi Euroopas kaasnes huvitav nähtus – koos rahvusluse ja rahvusromantismiga käis üle Euroopa võimsa lainena huvi müstitsismi ning okultsete ja esoteeriliste teadmiste vastu. Lääne esoteerika kõige jõulisemaks esindajaks oli teosoofia, seda ka Eestis.
Teosoofiast olid tugevalt mõjutatud 1920. aastatel asutatud ühisvabamüürlaste loožid Kalevipoeg, Sveta Nezrimago ja Za Vernost.

Loožidesse koondus nii eesti kui ka vene rahvusest haritlasi, kes olid haaratud kõrgetest ligimesearmastuse ja igavese tõe otsingute ideedest ning pühendunud okultsete ja filosoofiliste süsteemide uurimisele.
Loožide liikmeiks olid antikvaar ja raamatukaupmees Harald Liiker, kirjanik Mait Metsanurk, kunstnikud Helmi Reise ja Karl Hoerschelmann, filosoofid ja poeedid Mihhail Janson ning Mihhail Sidorov jt. Looži Kalevipoeg tegevust on tutvustanud teadmamees Gunnar Aarma, kelle vanemad August ja Liisi Aarma olid Kalevipoja looži liikmed.

Eesti loožide viimane piirkonnameister Mihhail Sidorov on kirjutanud 1940. aastal: “… mida meie praegu üle elame. Kõikide võitlus kõikide vastu. Võib tõesti ütelda, et on käimas kogu inimkonnas suur lahing. Iga samm elus, iga küsimus, iga kultuuriavaldus kujutab rinnet. Kõikjal näeme lepitamatuid äärmusi. Erinevus vaadetes, veendumustes, eluviisis, võtetes. Keegi ei taha üksteisele eimilleski järele anda: ei riigid, rahvad ega üksikud inimesed. Närvid on pingul, ülekoormatud. Sõda maal, merel, vee all, õhus. Ootamata liitude tekkimine. Ettenähtamatute sidemete sõlmimine…”.

Näitus pakub sissevaadet ühe osa 1920.–1930. aastate Eesti inimeste spirituaalsete otsingute varjatud maailma.

Näitusel on eksponeeritud tollaste loožide liikmete raamatuid, kunsti, originaalkäsikirju jpm.

Näituse kuraatorid on Meelis Piller ja Toomas Abiline (Tallinna Linnamuuseum).

Vabamüürlusest kõnelev näitus avati Palmse mõisas 9. mail 2024 ja on Palmse mõisas avatud 2024. aasta lõpuniVaata Palmse mõisa lahtiolekuaegu ja piletihindu SIIT!

More forecasts: Wetter nächsten 21 tage

Meil on lehel 37 külalist ja 0 liiget

Haljala vald

© Haljala valla kultuuri- ja vabaajakeskus
Tallinna mnt 13, 45301 Haljala
+372 5646 3471 | rahvamaja(ät)haljalavald.ee
Registrikood: 75024142